Rusya beş gün olan çalışma gününü dört güne düşürmeyi planlıyor Rusya’da istediğin artması sebebiyle sesini artırmak bey sizi azaltmak için haftada beş gün olan çalışma günü dört güne düşürmeye planlıyor.

 

Birleşik Rusya Partisinin desteklediği öneri Rusya Partisi milletvekili Andrei İsayev. Çalışma gününün sayısının azaltılması sayesinde bu vatandaşların ücret kaybı yaşamadan ailelerine ve hobilerine daha çok vakit ayırabileceklerini ve yaşam kalitesini artıracaklarını ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz haziran ayında yayımlanan kamu oyunun anketinde rus halkının %43 ü haftada dört gün çalışma sistemine karşı olduğunu ve böyle bir durumda ücret kalbi yaşanabileceğini endişesi taşıdığını söylemişlerdi ancak Rusya halkının endişelerinin aksine haftada dört gün çalışma sisteminde çalışanların mevcut maaşlarının korunması gerektiğini vurgulandı.

Bu konu daha önce de bir yasa tasarısı ile gündeme gelmişti önümüzdeki ayın başlaması planlanan tasarı da haftada dört gün çalışma sistemi Rusya devlet başbakanı Dimitri Medvedev tarafından gündeme getirilmiş ve öneri ülke olan bağımsız sendikalar federasyonu tarafından desteklenmişti.