NBA Basketbol liginde Atlanta Hawks takımının en önemli oyuncular arasında bulunan John Collins yasak olan maddelerden kullandığı gerekçesiyle NBA'in Anti-Drug Programı'nı ihlal etmiş oldu ve yönetim tarafından ağır bir ceza aldı. NBA Yönetimi, Collins'e 25 maçlık çok ağır bir ceza verdi. 

Genç bir yaşta olan oyuncu, bu sezon oynadığı 5 karşılaşmada 17 sayı, 8,8 ribaunt ortalamasını yakaladı. Oyuncunun çekeceği bu ağır ceza ise bu gece oynayacakları San Antonio Spurs maçı ile start alacak. 

Meydana gelen ceza olayının ardından ESPN'e açıklama yapan John Collins, "İlk olarak takım arkadaşlarımdan, Hawks organizasyonundan, iş ortaklarımızdan ve herkesten bu durum nedeniyle özür dilemek istiyorum.

Bu durum nedeniyle herkesi hayal kırıklığına uğrattım. Aldığım ilaçlar konusunda her zaman çok dikkatli oldum ama bana yasadışı bir bileşenle bozulmuş takviye verildi. Cezama itiraz etmeyi planlıyorum ve mümkün olan en kısa sürede dönüp 2019-20 sezonunda takımıma katkıda bulunmaya devam edebilirim" ifadelerini kullandı