Gelinlik üretimi ve satışı konusunda ülkemizin önde gelen şehri olan İzmir, gelinlik ve damatlık ihracatında son derece başarılı bir grafik sergiliyor. İzmir’den, Avrupa’nın pek çok yeri dahil olmakla beraber, 40 ayrı ülkeye bu ürünlerin ihracatı gerçekleştiriliyor. Bilhassa Rusya’ya ve Avrupa’ya İzmir’in ortaya koyduğu dış satım dikkate değer bir yükseliş eğilimi gösteriyor.

Gelinlik üretiminde tarihsel yönden de birincil bir konumda bulunan İzmir, ülke piyasasındaki gücünü IF Wedding Fuarı yoluyla dış piyasalara da aktarmayı başarıyor. İzmir’de bu alanda faaliyet gösteren yaklaşık 500 şirket ve bu şirketler bünyesinde çalışan 10 bin kişi bulunduğu ifade ediliyor. Dünyanın 40 ülkesinde, İzmir’de tasarlanıp dikilen pek çok gelinlik-damatlık evlilik süreçlerinin aranan ürünü oldu.

Dış satış verileri incelendiğinde, öteki konfeksiyon kalemlerinden ayrılmasının güç olması sebebiyle, net bir ihracat sayısı açıklanamıyor. Sektörün önemli oyuncuları ise, aşağı yukarı 1 milyar dolar büyüklüğünde bir ihracat sayısı tahmininde bulunuyor. Ülkemizden en yoğun biçimde gelinlik ihraç edilen ülkenin Almanya olduğu belirtiliyor. Bu ihracat sıralamasında Almanya’nın ardından gelen iki ülke, İtalya ve Fransa olarak ortaya çıkıyor. İzmir, ülkemizin gelinlik ihracatında aslan payını almaya devam ediyor.