İdlib'de rejim tarafından düzenlen hain saldırıda 33 askerin şehit olmasının ardından dolarda hareketlilik yaşanıyor.

Suriye'deki hain saldırı sonrası dolar sert yükselerek akşam saatlerinde 6,21 seviyelerine çıktı. Hain saldırının detayları sabah saatlerinde netleşirken, dolardaki son dakika haberleri de yakından takip ediliyor. Dolar / TL kuru 28 Şubat 2020 Cuma günü de yukarı yönlü seyrini sürdürüyor. Haftanın son işlem gününde yaşanan artışla birlikte dolar kuru 6,25 TL seviyelerine yükseldi.

Dün piyasaların kapanış dakikalarında 6,17 seviyelerinde seyreden dolar/TL kuru, bu sabah 6.25 seviyesine kadar çıktı.

Dolar’ın 6,25 TL olduğu aynı dakikalarda euro kuru ise 6,88 TL oldu. 8 lira bandını geride bırakan İngiliz Sterlini ise yaşanan sor artışla birlikte 8,05 TL oldu.

ANALİSTLER NE DİYOR?


Analistler, Suriye'deki gelişmelerin gündemin odağına yerleştiğini belirterek, bugün yurt içinde büyüme, yurt dışında ise ABD'nin kişisel gelir ve harcamalar verilerinin takip edileceğini kaydetti.

Teknik açıdan dolar/TL'de 6,2750'nin direnç konumuna geldiğini ifade eden analistler, 6,10'un destek olarak izleneceğini dile getirdi.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, 2019 yılında Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 0,6 büyümesini bekliyor. Geçen yılın son çeyreğine ilişkin GSYH beklentilerinin ortalaması yüzde 5,1 olan ekonomistlerin, 2020 yıl sonuna ilişkin büyüme tahminlerinin ortalaması ise yüzde 3,9 düzeyinde belirlendi.