Güney Amerika ülkesi olan Kolombiya’da 2016 yılında devrimci silahlı güçlerin hükümetle barış anlaşmasının ardından yeniden silahlanma çağrısında bulunan dört eski üst yöneticisi hakkında tutuklanma kararı çıktı.

 

Eski yöneticiler Luciano Marin adlı ve lakabı İvan Marquez yeniden silahlanacaklarını videoda paylaşmışlardı. Bunun üzerine dört kişi hakkında tutuklama kararı çıkartıldı. Mahkeme tarafından bildirilen açıklamada ise silahlı oldukları görülen kişilerin ve bazı üst yöneticilerin 2016 yılında imzalanmış olan barış anlaşmasının ihlali nedeniyle kendilerine tanınan imtiyazları kaybettiklerini ve tutuklanma istemiyle mahkeme haklarında yakalama kararı çıkarttı.

 

Militanların videoda hükümetin barış anlaşmasına ihanet ettiğini öne süren ve bu nedenle silahlanma kararlarını aldıklarını belirten yetkililer, devlet en önemli yükümlülüklerini yerine getirmeyerek vatandaşların yaşam haklarını koruma altına alamıyor. Özellikle siyasi sebeplerle düzenlenen suikastlerden ise bir an olsun vazgeçmedi diyerek bundan sonra farklı taktikler uygulayacaklarını ve kendilerine yapılan saldırıya saldırıyla cevap vereceklerini ancak fidye için adam kaçırmayacaklarını ifade ettiler.