Cumhuriyet'in 96. yılının kutlaması Beştepe'de yapıldı. Gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma yaptı. Erdoğan yaptığı konuşmada Barış Pınarı Harekatı'na ve Terörle mücadele konularına yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'ye yönelik olarak diğer ülkelerin insan haklarını önemsemelerinin yalan olduğunu ve bunların ana amaçlarının petrol olduğunu 2 hafta gibi kısa bir sürede anlaşıldığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Erdoğan ile Putin arasında geçen uzun bir toplantının ardından Soçi'de bir anlaşma imzalamışlardı. Erdoğan, bu anlaşmaya göre bölgede bulunan terör unsurların 30 kilometre güneye çekilmesi için verilen sürenin dolmasına yönelik açıklama yaptı. Erdoğan açıklamasında, Rusya'dan terör unsurlarının bölgeden çekildiğinin bilgisini verdiğini söyledi. Görüşmelerin devam edeceğini de belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, günün önemine yönelik olarak ''Cumhuriyetin 96. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm kahramanları saygıyla anıyorum.'' dedi.

Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'yla mücadele ettiğimiz süreçte terör örgütünün katlettiği ve yaraladığı vatandaşlarımıza yönelik olarak batılı ülkelerden   üzüntülerini dile getirdiği açıklamalar bile gelmediğini ifade etti.