Katar Şeyhi tarafından Erdoğan'a hibe edilen özel uçağın içi ilk kez görüntülendi. Uçağın iç mekanının eskisine göre çok daha geniş olması dikkatlerden kaçmadı.

Katar Şeyhi Şeyhi Temim bin Hamed Al Sani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a VIP donanımlı özel uçağını hediye etmişti.Sabiha Gökçen Havalimanı'nda giydirilen Boeing 747-8 tipi özel uçak, ilk resmi uçuşta rotayı Fransa'ya çevirdi.

UÇAĞIN İÇ GENİŞLİĞİ DİKKATTEN KAÇMADI

Erdoğan'ın yeni uçağıyla eski uçağı arasındaki genişlik farkı dikkatlerden kaçmadı. Cumhurbaşkanı'nın gazetecilerle verdiği fotoğrafta iç mekanın ferahlığı, geçmiş gezilerle kıyaslandığında çok açık bir şekilde belli oluyor. Masa bile eskisinin neredeyse üç katı.

UÇAĞIN DEĞERİ YAKLAŞIK 500 MİLYON DOLAR

Normalde 400 yolcu kapasitesi mevcut olan uçak, özel donanımıyla 76 yolcu taşıyabiliyor. Uçağın tahmini değeri 500 milyon dolar olarak konuşuluyor. 15 Eylül tarihinde İsviçre'nin Basel kentinden İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na inen uçak, o günden bu yana THY'nin bakım hangarında özel bir bölümde bakım ve boya işlemleri için bekletiliyordu.