Türkiye daha 4.5 G teknolojisine yakalayamamışken Dünya teknoloji devi olan Çin 6G çalışmalarına başladı. Ülkemizde çoğu yerde internet erişiminde sıkıntı çekiyoruz 2020 yılında ise 5G Geçmiş olmayı hedefliyoruz peki 5G nedir ?

 

Bu teknolojiyle beraber örnek olarak bazı hastanelerde kullanılan bir program var o program insanları açık kalp ameliyatı yapmadan sadece bir dilek yardımıyla ameliyat edebiliyor Örnek olarak Almanya’da veya Amerika’da bu konu ile uzman bir doktorun var olduğunu Amerika’daki bir doktor Amerika’dan Türkiye’ye bağlanarak operasyonu gerçekleştirebilecek yani 1 ms’den bile daha az bir zaman kaybı olacak.

Yani bu demek oluyor ki ışık hızından daha düşük bir ses kaybı ile bağlantı gerçekleştirilecek insanlar başka bir değişle örnek olarak İstanbul’daki İstanbul’daki lambaları eğri araçları internete bağlı bir robot sistemi İstanbul’daki trafik lambaları ile geçişleri görebilecek trafiğin yoğunluğunu azaltacak şekilde trafiği yönetebilecek ancak şu anda biz bu teknolojiye hazırlanırken kim bununda üstüne ilginç çalışmalar başlattı raflarda çeşitli testler yapan ve iletişim teknolojisi üzerinde bu çalışmalara hız verdi.