Avrupa Merkez Bankası (ECB), yeni başkanı hakkında açıklama yaptı. ECB, 18 Ekim’de 8 yıl süre için Christine Lagarde’nin Avrupa Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının gerçekleştiğini ve yeni başkanın bugün vazifesine başladığını ilan etti.

 Avrupa Merkez Bankası’nda sekiz yıl boyunca başkanlığı yürüten Mario Draghi’den sonra yeni Başkan Lagarde oldu. Yeni başkandan beklenen birtakım faaliyetler arasında, ECB bünyesindeki fikirsel sapmaları ortadan kaldırması da bulunuyor. Avrupa Birliği ülkelerinin yöneticileri, oldukça vakit alan tartışmalar sonrasında Lagarde’nin adında bir uzlaşmaya varmışlardı. IMF Başkanlığı vazifesinden bu yeni konumu sebebiyle ayrılan Lagarde, Uluslararası Para Fonu’nun da ilk kadın başkanı olarak tarihe geçmişti.

Avrupa Birliği ülkelerinin liderleri arasındaki “ECB Başkanı” konulu görüşmeler esnasında, Lagarde’nin adının sıkça Fransa Cumhurbaşkanı Macron’ca dile getirildiği ifade edilmişti. Bu dile getiriş, politikacıların bu kurumu biçimlendirme gayreti olarak değerlendirilmişti. Fransızca ana dili olan Lagarde’nin, bunun yanında İspanyolca ve İngilizce’ye de hakim olduğu aktarılıyor. Uzmanlar, Lagarde’nin ekonomist sıfatı taşımadığını vurgularken, önemli ve başarılı bir arabulucu olarak nitelenebileceğini belirtiyorlar. Lagarde’nin piyasalardaki yoğun stres ve gerilimler karşısında nasıl tutum alacağı da merak edilen hususlardan biri olarak ortaya çıkıyor.