7 Ekim de başlayacak ak partinin kongre süreci için hazırlıklar hızla devam etmekte.13 aylık bir süre içinde tamamlanması planlanan yedinci olağan kongrede ak partinin içerisinde %50 ila 60 oranında bir yenileme oranı bekleniyor.

 

Ak partinin seçim hazırlıklarında sürekli olarak Valetti 2023 hedeflerine taşıyacak olan kadronun belirlemeyeceği yedinci olağan kongre süreci için hazırlıklar başlamış bulunmakta. İlk olarak delege yapıları gözden geçirecek buna göre yeni delegeler planlanacak. Delegeler içerisinde hayatını kaybeden istifa eden ve partilerin uzaklaştırılan isimler liste dışı bırakılacak. Mevcut delegeler için ise ak Parti Genel merkezi tarafından hazırlanacak olan belirli bir kriter olacak bu kriterlere uymayan kişilerin ise listeye giremeyecekleri biliniyor.

 

Buna göre delegelerin mesleki grupları, yaş kriterleri, cinsiyet noktasına göre yeniden ele alınacak ve yine delegeler de akrabalık gibi hususlar ise dikkate alınacak. Aynı zamanda delege adayları ile birebir görüşülerek belirlenmeye çalışılacak bu delegelerin parti kültürünü almış ve partiyi güçlü bağlarla buna bağlı isimlerden seçilmesi sağlanacak daha önce yapılan kimsenin görmediği hiçbir parti çalışmasına katılmayan isimlerin delege olarak parti içerisinde yer almayacakları ifade edilen bilgiler arasında yer almaktadır. Yapılacak olan bu 13 aylık delege seçimlerinde ise AK PARTİnin içerisinde %50 ila 60 dakika arasında bir değişimin olması planlanıyor.