AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan dahil sokağa çıkma yasağının 4 güne çıkarıldığını duyurdu
Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Ana gündem maddemiz koronavirüsle ilgili yapacağımız çalışmalardır.

Türkiye Rusya ile vardığı 5 Mart mutabakatına bağlılığını korumakla birlikte rejimin saldırganlığına da geçit vermeyecektir.

Türkiye kararlı duruşuyla Akdeniz’deki tüm oyunları bozmayı sürdürecektir. Libya ile imzaladığımız mutabakattan kaynaklı rahatsızlığın hala sürdüğü anlaşılıyor. Bu anlaşma BM.’ye de bildirilmiştir.

Sınırlarımız içinde ve dışında terör örgütüne nefes aldırmamakta kararlıyız. Bu doğrultuda yürüttüğümüz operasyonlarla son iki haftada 38 teröristi etkisiz hale getirdik.

İnsanlarımız arasındaki Fiziki mesafeyi sağlamaktır. Okulların ve işletmelerin tatil edilmesinden ulaşımın sınırlandırılmasından sokağa çıkama kısıtlaması bu amaca yöneliktir.

Sağlık konusunda hasta yatağı solunum cihazı gibi kritik konular başta olmak üzere çok iyi seviyedeyiz.

Gıda ve temizlik gibi temel ihtiyaçlarda üretimin aksamamasıdır. Bu konuda da bir sıkıntımız bulunmuyor. Ülkemizin hiçbir yerinde bir ürünün yetersizliği söz konuş değildir.

Polisimiz bekçimiz jandarmamız kamu düzenin sağlanması yanında fedakarca görevini yürütüyor.

Bugüne kadar 3 milyon vatandaşımıza vefa sosyal destek grupları vasıtasıyla yardım götürülmüştür.

Test sayımız günde 40 bin düzeyine çıkardık. Test vaka oranımız azalıyor. İyileşen hasta sayımız katlanarak artıyor buna karşılık yoğun bakımda hastalarımız ile vefat eden hasta sayımız aynı düzeyde devam ediyor. Onların da yakında azalışına şahit olacağız.

Hastanelerimizde olağanüstü bir yoğunluk yaşanmıyor, sağlık personelimiz canla başla çalışmalarına devam ediyor. Hiçbir konuda eksiğimiz ve riskimiz bulunmuyor

Yoğun bakım solunum cihazlarının üretimi konusundaki çalışmalarımız başarıyla neticelendi. Kolları sıvadığımız tarihin 14 gün sonrası bu cihazları ürettik. Yoğun bakım solunum cihazların teknoloji gelişimin sağlayan bu sürece katkı verenlere teşekkür ediyorum.

Elimizde epeyce stoku bulunan kritik ilaçların üretimine yerli firmalarla başladık.

N-95 ve N-99 maskelerinin testleri bitti, en kısa sürede üretimine başlıyoruz.

İlk etabının açılışın bugün gerçekleştirdiğimiz İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi salgın hastalıkla mücadele için kullanılacaktır.

Milletimizin büyük bölümünün tedbirlere uyması sayesinde salgının bulaşmasının önüne geçtik. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması salgının kontrolünde büyük fayda sağladı.

23- 24- 25- 26 Nisan tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması olacak. Ayrıntılar İçişleri Bakanlığımız tarafından kamuoyu ile paylaşılacaktır.

sözleriyle duyuruda bulundu.